Gusül abdesti kurallara uygun olarak alınmadığında kabul olmuyor. Gusül abdestinde yapılan bir hata ise kimsenin dikkatini çekmiyor. İşte, Gusül Abdesti Alırken en çok yapılan o hata…

Gusül abdestini tam ve eksiksiz almak için kurallara dikkat etmek gerekiyor. Gusül abdesti nasıl alınır, hangi durumlarda kabul olmaz gibi soruların yanıtını bugün sizler için derledik. İşte, Gusül Abdesti Alırken dikkat edilmesi gerekenler…

GUSÜL ABDESTİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?
Kadın ve erkekler için Gusül abdesti gereken bir durum olmasının ardından 15-20 dakika kadar beklemeleri gerekiyor. Daha sonra küçük abdest yapılması ve erkeklerin 11 ile 21 adım kadar yürüdükten sonra Gusül abdesti almaları öneriliyor.

GUSÜL ABDESTİ HAFTADA KAÇ KEZ ALINMALIDIR?
Cünüp durumu olsun ya da olmasın haftada en az bir defa Gusül abdesti alınması tavsiye edilir. Allahu Teâlâ’nın kullarından isteği haftada en az bir kez yıkanmaktır.

GUSÜL ABDESTİ ALIRKEN BU HATAYI YAPMAYIN
Gusül abdestinde en önemli kural ellerinizi iki yana açmak ve boşluk kalıp kalmadığına bakmak. Eğer iki yanda boşluk kalmıyorsa, üryan olarak yıkanılabilir. Fakat boşluk kalması durumunda duş perdesi ile bu boşlukları doldurmak ya da mahrem olan yerleri örtmek gerekir.

MESLEK NEDENİYLE OLAN BOYALARIN ÇIKMAMASI
Gusül gerektiren bir hal olması durumunda hemen almak gerekir. Ancak böyle bir durum olmasa bile haftada en az bir defa almak doğrudur. En çok merak edilen ise çalışılan meslekle alakalı olarak tırnakların aralarındaki ya da ellerde olan kirlerin çıkmaması durumunda abdestin kabul olup olmadığıdır. Bu konuda Ömer Nasuhi Bilmen’in ilmihalinde boyacılık gibi meslekler nedeniyle el ve tırnaklarda kalan boyaların abdeste zarar vermediği belirtilmiştir. Mesleğinizden dolayı ellerinizde oluşan kir ve boyaların çıkmaması abdestinizin kabul olmaması için bir neden değildir.

GUSÜL ABDESTİ SIRASINDA ŞAMPUAN VE BENZERİ ŞEYLER KULLANILIR MI?
Uzmanlar, Gusül abdesti alırken şampuan ve benzeri şeylerin kullanılmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın