Kayıt ücreti isteyenlere karşı MEB iletişim hattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatı ile “ALO 147” hattı kaldırıldı. Yerine, vatandaşlara etkin ve kaliteli hizmet vermek amacıyla MEB İletişim Merkezi “444 0 632” telefon hattı kuruldu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okullara ‘kayıt ücreti’ uyarısı yapıldı.

Müdürlüğün sitesinde yayınlanan yazıda, okul kaydı esnasında velilerden herne sebeple olursa olsun para isteyen okul yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Tüm uyarılara rağmen para istenmesi durumunda 444 0 632 nolu MEB İletişim Merkezini arayarak, sizden para talep edenleri şikayet edebilirsiniz.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla ilçelere 10 Temmuz 2018 tarihli bir talimat gönderildi. İlgili talimatta Kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para istenmemesi vurgulandı. Bu konuda kanun, yönetmelik ve genelge hükümlerine uymayan okul yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

İstanbul Valiliği’ne yapılan şikayetlerde, kayıt sırasında velilerden kayıt parası veya bağış şeklinde para talep edildiği iddialarının çok fazla yeraldığı belirtildi.

12 yıllık zorunlu eğitim süresi ve Anayasa’nın 42’nci maddesinde ki “İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır” hükmüne atıfta bulunularak, şöyle denildi…

“İlgili yönetmeliğin Birlik Gelirleri başlıklı 15’inci maddesinin 2’nci fıkrasında, Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında, okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez. Hükmü ve ilgili genelgede de ‘Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır‘ hükmü yer almaktadır.

Bu nedenle kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi, bu konuda yukarıda belirtilen kanun, yönetmelik ve genelge hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağının bilinmesi, konuyla ilgili okullarımıza gerekli duyurunun yapılması hususunda gereğini önemle rica ederim.” dendi.

Kayıt ücreti isteyenlere karşı MEB iletişim hattı…

Bir Cevap Yazın