Şemsiyeler genel olarak yağmur ya da güneşli havalarda direkt gelen güneş ışığından korunmayı sağlayan aksesuarlardır. Bahçe şemsiyesi ise işlev olarak aynı işi görür ama boyut olarak daha büyük boyutlarda ve farklı tasarım şekillerine sahiptir.

Bahçeniz için bir şemsiye alacağınız zaman bazı noktalara dikkat ederek kullanım amacınıza uygun bir ürün alabilirsiniz. Bu detaylar şunlardır;

  • Şemsiyenin boyutları: Almak istediğiniz şemsiyenin en ve boy gibi ölçülerini mutlaka göz önüne alın.
  • Kullanmak istediğini modelden beklentileriniz: Şemsiyeler bir çok farklı modelde tasarlanabilir. Alacağınız model klasik tarzda ortadan gövdeli bir model ya da teleskopik bir model olabileceği için bu ayrıntıyı önemseyin.
  • Şemsiyeyi konumlandıracağınız yerin rüzgar durumu: Bu ayrıntı oldukça önemlidir çünkü rüzgarın çok fazla olduğu yerler için yan gövdeli ürünler önerilmez.
  • Yağmur ve güneşten korunma durumu: Her iki hava şartı için de tasarlanan modeller bulunmaktadır. Ama bütçeniz sınırlı ise o zaman polyester kullanılan modeller almalısınız. Bu modeller daha uygun fiyatlı olurlar ve hem yağmurlu havalarda hem de güneşli havalarda kullanılabilirler. Güneş şemsiyesi ise sadece sizi güneş ışıklarından korur.
  • Şemsiyeyi açma ve kapatma seçenekleri: Şemsiyelerin bazı durumlarda açılması ya da kapalı konuma getirilmesi gerekir. Bunun için ip kullanılan mekanizmalar ya da kaldırma mekanizmaları bulunmaktadır.
  • Şemsiye sabit veya tekerlekli olabilir: Şemsiyeler bazen yere montajlanma ihtiyacı duyabilirler. Bu nedenle en az 10 cm’lik beton olmalıdır. Bu şekilde montajı yapılan şemsiyelerin konumları sabit olur.
  • Şemsiyede baca sistemi: Bahçe şemsiyesi modellerinde rüzgarlı havalarda kullanım konforunu arttırmak amacıyla rüzgarın tahliye edilmesini sağlayan baca sistemi olabilir. Bu şemsiyelerin rüzgara karşı dayanıklılığı artar ama boy olarak biraz yüksek olurlar.

Stantlı şemsiye modellerinde şemsiyenin ayakta durabilmesi için tutucu ayakları bulunur. Bu bağlantılar bazı modellerde farklı tasarımda olabilir. Bu nedenle alacağınız modellin öncelikle kullanım amacınıza uygun olup olmadığına bakmalısınız. Bahçenizde kullanacağınız şemsiyeler misafirliğe gelen konuklarınıza güzel bir oturma alanı sağlayabilir. Dekoratif olmaları sayesinde bahçeniz için şık bir görüntü sağlarlar. Bu şemsiyeler sadece bahçede kullanmak için tasarlanmazlar. Cafe, restoran gibi işletmelerin dış mekanlarında da kullanılabilirler. Örneğin sigara kullanıcıları için şemsiyelerle dış mekanda bir bölüm oluşturulabilir. Bazı modeller çok amaçlı kullanımlar için uygundur. Bu modellerde şemsiyenin yan tarafı ya da üst kısmı açılabilir ve soğuk havalarda iç kısımda ısıtıcı takılması mümkün olmaktadır. Şemsiyeler toprağa gömülme şeklinde ya da zemine sabitlenerek kullanılabilirler. Bu şekilde rüzgarlı havalarda kullanılmaları mümkündür.

Bahçe şemsiyesi yapımında alüminyum malzemeler kullanılabilir. Bu malzeme şemsiyenin taşıyıcı kısımlarında kullanılır. Bu kısımlar böylece paslanmaz ve dayanıklılığın haricinde hafif olmalarını sağlar. Bu şekilde bir yerden başka yere kolayca taşınmaları mümkün olur.

Daha fazla bilgi için https://www.byhoreca.com/bahce-semsiyesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın