Sık sık uykuya dalmak için mücadele ediyorsanız, yalnız değilsiniz: Bir çok insan, uyuyabilmek için yatakta birkaç saat dönüp duruyor. Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!..

Düzenli bir şekilde gerçekleştiğinde, gün boyunca sürekli yorgunluk hissinizin geçmesine, muhtemelen şeker ve kahveyi uyanık kalmak için aşırı kullanmanıza, hatta depresyondan kurtulmanıza ve kilo vermenize neden olabilirsiniz. Ciddiyim!

Aşağıdaki yoga pozisyonlarını uyumadan önce yapmak kolayca uykuya dalmanıza (ve sorunsuzca uykuda kalmanıza) yardımcı olacaktır. Hepsi oldukça kolay, hiç yoga yapmamış olsanız ve kendinizin esnek olduğunu düşünmüyorsanız bile, merak etmeyin sorunsuzca bunları yapabileceksiniz.

Gittikçe artan bilimsel çalışmalar yoganın sağlığa olan faydalarını göstermiştir, bu yüzden neden avantaj elde etmiyorsunuz ?! Kaybedecek bir şeyiniz yok…

İlk kez bu pozları yapıyorsanız, pozlarda çok fazla kalmamak iyi olur. Bir dakika ile başlanabilir. Daha sonra, pozları beş dakika veya daha da fazla uzatabilirsiniz.

  1. Balasana – Çocuk Pozu

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Diz probleminiz varsa, bu muhtemelen iyi bir fikir değildir. Ama herkes için, bu poz gerginliğinizi, sinir sisteminizi, sırtınızı, omuzlarınızı, karnınızı ve zihninizi rahatlatacaktır.

Arka ucunuz topuklarına gelmezse, birkaç kez bir battaniyeyi katlayın ve serserinin altına sokun, böylece gerçekten bırakabilirsiniz. Kollarınızı önünüzde uzatabilir veya yanlarınızdan rahatlamanıza izin verebilirsiniz. Pozdan ne zaman çıkacağınızı bilmek için bir alarm ayarlayın. Çocuk Pozu’ndayken, derinden nefes almaya dikkat edin, özellikle de sırtınıza.

  1. Supta Baddha Konasana – Sınır Açısı Yatan Poz

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Bazı insanlar buna kelebek pozu derler: Sırt üstü yatar, dizlerinizi destekler, ayak tabanlarınızı bir araya getirir ve dizlerinizin yanlarına düşmesine yavaş yavaş izin verir.

Çoğumuz bu poz içinde yatmadan duramaz. Dizlerimiz yerden en az birkaç santim uzakta olacak. Dinlenmek için her dizinin altına bir kitap veya rulo veya battaniyeyi koyun. Kollarınızın yan taraflarına serinmesine, tamamen rahat olmasına izin verin. Alt göbeğinize kadar nefes al.

  1. Geri silindir

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Sırt üstü yatarken, dizlerinizi tutun (ya da burada ulaşabileceğiniz gibi, parmaklarınızın etrafında resimde olduğu gibi). Hafifçe bir yandan diğer yana sallayın. Uzun bir günün ardından belinizi germek ve masaj yapmak için harika bir yoldur. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı tamamen rahatlatın. Aynı zamanda, omzunuz yere doğru yöneltin – dizlerinizi tutarken onları gergin bırakmadığınızdan emin olun. Ve tabii ki, derin nefes alın.

  1. Supta Matsyendrasana – İstiflenmiş Omurilik

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Sırt üstü yatarken, diz çökün ve ardından sağ tarafa yatırın. Sağ bacağınızı sağ elinizle tutarak bacaklarınızı dengeleyebilirsiniz. Fakat aynı zamanda sol kolunuzu sola doğru gerin ve hafifçe başınızı sola doğru kaydırın.

Burada da, her iki omuz da mümkün olduğunca zeminde ve rahat olmalı. Ve evet, nefes alın! Sonra diğer taraftaki pozu tekrarlayın.

  1. Matsyasana – Balık Poz

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Sırtınızı kollarınızla bacak yanlarınızın üzerinde yatarken ellerinizi – avuç içi aşağıya – arka ucunuzun altına kaydırın. Onları kaydırırken dirseklerinizi eğirirken tüm alt kolları yere basmaya başlayın. Etkisi, üst bedeninizi nazikçe yukarı kaldırıp göğsünüzü açmanızdır.

Boğazınızı ve boynunuzu rahatsız ediyorsanız, başınızı yukarı kaldırıp tutabilir veya kafanızı yere doğru hafifçe düşebilirsiniz. Beş ila on derin derin nefes alıp dikkatli bir şekilde ellerinizi altından çıkarın. Yatın ve göğsünüzdeki açık hissin tadını çıkarın.

  1. Kapotasana – Güvercin Pose

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Bu, diğerlerini birkaç kez uyguladığınızda kaydedebileceğinizden daha gelişmiş bir poz. Çoğu kişi, bu poz sırasında koltuğunun altına oturacak bir battaniye, yastık veya kitap ister. Bu nedenle kendinizi hazırlayın. Şimdi, çapraz bacaklı oturmuş,  yere avucunuzu koyun ve ağırlığınızı arka ucundan kaldırın. Resimde görüldüğü gibi sol bacağınızı geriye kadar kaydırın. Sol ayağının arkası zemine bastırıyor olmalıdır.

Göğsünüzü öne doğru açın, omuzlarınızı rahatlatın ve arka ucunun sağ altına yuvarlak olarak sarılmış bir battaniye veya yastık yerleştirdiğinizden emin olun, böylece tamamen bırakabilirsiniz. Hem yoğun bir esneme hem de çok rahatlatıcı bir pozisyon.

Şimdi, üst bedeniniz bükülmüş sağ bacağınıza gerdirilinceye kadar ellerinizle dikkatle ilerleyin. Sırtınızı olabildiğince düz tutmaya çalışın: Sırtınızı uzunlamasına yere tutmaktan daha uzun süre tutmak daha önemlidir. Gerginin kalçalarınıza ve kasıklarınıza uzanmasına izin verirken nefes almaya devam edin ve başınızı ve omuzlarınızı bırakın.

Başlangıçta Gül Açısı Pozunda bir dakikadan fazla kalmamalısınız, ancak daha sonra on dakikaya kadar tadını çıkarabilirsiniz. Ve sonra diğer taraftaki pozu tekrarlayın!

  1. Meditasyon

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Sayısız kişi keşfettikçe, meditasyon rahatlamak için günün stresini geride bırakarak, anında olmak ve bırakmak için inanılmaz derecede iyi bir şeydir. Bacaklarınızı çaprazlayın, düzgün bir şekilde sarılmış bir battaniye veya kalın kitap kenarında oturun. Omurganızı yukarı doğru uzatın ve omuzlarınızı aynı anda rahatlatın.

Oturmak istediğiniz süre boyunca bir alarm ayarlamanız iyi olur (bir, beş, on dakika veya daha uzun süre!). Şimdi daha derin nefes almaya başlayın. Nefes alıp vermeye odaklanın ve zihniniz her dolaştığında, tekrar içeri giren ve dışarı çıkan havaya dönün.

Belirli bir konuyla, duygu veya deneyimle dikkatinizi dağıttıysanız, kendinizi olduğu gibi olmasını sağlayıp sağlayamayacağınıza bakın – sinirli, üzgün, kızgın veya heyecanlı olsa bile. Şu an için, onun tarafından dağılmak yerine, sadece “ol” deyin. Ve nefes nefese geri dönün.

  1. Paschimottanasana – Oturmalı İleri Bend

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Oturmak, bacaklarınızı düzleştirmek ve öne eğilmeden önce çok düz oturun. Omurganızı yukarıya doğru uzatın ve sırtınız alabildiğince uzatıldıktan sonra ileri sarın.

Bacaklarınıza daha fazla odaklanmak isterseniz, bükülmüş bir şekilde geriye doğru “sarkabilir “siniz. Ancak herhangi bir bel probleminiz varsa ya da tüm vücudunuzu pozlamaya dahil etmek istiyorsanız, sırtınızı düz tutun ve geriye doğru mümkün olduğunca aşağı doğru bükün. 45 derecelik bir açı olmasa bile endişelenmeyin! Çoğu kişi çok esnek değildir ve öne eğilmenizin derinliği hiç de önemli değildir.

Ne kadar ileri sarabildiğinize bağlı olarak uyluklarınızın veya dizlerin yanına ellerinizi koyarak kendinizi (sırtınızı düz tutmaya yardımcı olmak için) kendinizden geçirin. Ve başka? Anladın mı: nefes al!

  1. Parivrtta Sukhasana – Oturmuş Spinal Büküm

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Çapraz bacaklı oturun, sağ elinizi sol dizinize, sol elinizi sol kalça arkasına yerleştirin. Üst vücudunuzu nazikçe sola çevirin. (Tabii ki) nefes almaya devam edin ve döndürdüğünüzde bile omurganızı genişletin. Öyleyse diğer taraftan tekrarlayın.

  1. Viparita Karani – Ayak Üzücü Duvar Poz

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!

Yere uzanan ve bacaklarınızı duvara dayayacak kadar geniş bir alan bulun. Kollarınızı sizin taraflarınıza dayayın ve omuzlarınız yere eritin. Bütün göğsünüzün içine nefes alın.

Eğer sert taraftaysanız, biraz daha gergin bir görünüm elde etmek için duvardan biraz daha uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Alt sırt sorunları olan herkes için, bir destek olarak kuyruk küpünüzün altına bir battaniye veya yastık koyabilirsiniz.

Yoga hakkında her zaman şüpheciyseniz, o zaman şansınız var: süper gelişmiş gelişmiş yogilerle dolu bir yoga stüdyosuna gitmek zorunda değilsiniz. Bir şey veya hafif tütsü dile getirmek zorunda değilsiniz (tabii ki isterseniz yapabilirsiniz). Sessizce, gizlice, hiç kimseye söylemeden, bu pozları uyku sorunlarına, endişe ya da strese yardımcı olmak için deneyebilir ve sadece ne olduğunu görün.

Bu hareketleri yatmadan önce her gece yapın ve mucizeyi gözleyin!..

Bir Cevap Yazın