İç benliğin keşfine giden yolculuk oldukça önemlidir; herkes iç benliğine giden bu yola derinlemesine girmeli. Hayat, kim olduklarını, ne istediklerini ve neyden mutlu olduklarını bilmeyen insanlar için daha bir zorlayıcı olabilir. Özellikle, nasıl biri olacağı, nelerden hoşlanacağı, neleri satın alacağı ve neler yapacağı toplum tarafından empoze edilirken, kendi iç benliklerini idrak etmek birçok insana zor gelir. Kendi arzularınız kolaylıkla toplumun arzularına karışır; bu yüzden kim olduğunuzu idrak etmeniz son derece önemli bir husustur.

Kendi iç benliğinize bağlanmanın pek çok yolu var ve her birey, kendilerine uygun bir yöntem belirler. Ama bu yöntem herkes için uygun olamayabilir. Biraz araştırdık ve iç benliğinizi keşfetmenin, halihazırda yapıyor olabileceğiniz yollarını bulduk! Listemiz, kendinizi daha yakından tanımanız için basitliği kanıtlanmış yöntemleri içeriyor. Keyifli okumalar!

İç Benliğinizi Keşfetmenin 10 Çabuk ve Kolay Yolu

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

1- Kendinize daha fazla zaman ayırın

Yalnız vakit geçirmek, dışarıdaki gürültüyü kesmenin en etkili yoludur. Yalnız olmak, diğer insanların distraksiyonundan soyutlayarak, kendinizi gerçek benliğinize daha iyi ifade edebilmenizi sağlar. Yalnızken hoşunuza giden bir şey yapın; en sevdiğiniz yemeği pişirin, bir kitap okuyun veya, ciddi olmak isterseniz, meditasyon yapın! Teknolojik aletleri mümkünse uzak tutmaya gayret edin, böylece böyle bir fırsatı Facebook’ta veya Instagram’de gezinerek harcama ihtimalini elimine etmiş olursunuz.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

2- Seyahat edin

Seyahat etmek, kendinizi tanımak için en ideal yollardan biri. Kendi konfor alanınızdan ayrılınca ve yabancı bir yerdeyken kendinize güveniniz artar – ki bu da, kendinizi daha yakından tanımanız ve olağandışı durumlarda nasıl davranığınızı keşfetmek için mükemmel bir fırsat! Seyahat ayrıca sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri keşfetmenizi de sağlar. Safari gibi doğa seyahatleri özgün benliğinizle bağlantı kurabilmeniz için harika olduğu ifade ediliyor. Neden mi? Belki de şehrin gürültüsünden uzakta olmanızdan ötürü gelen rahatlık ve huzurla ilgilidir.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

3- Kafa yapınıza uyan insanlarla vakit geçirin

Sizinle birtakım değerleri paylaşan ve sizi kendinizden emin bir birey olmaya teşvik eden insanlarla vakit geçirin. Kafa yapınızın uymadığı insanlarla vakit geçirmek, pek çok farklı sebepten ötürü, isteyeceğiniz bir şey değil. Ya kendinizi onların kalıplarına girmeye zorlayacaksınız veya kendinizi izole hissedeceksiniz. Vaktinizi kime harcayacağınıza dair seçici davranın; çünkü bu insanlar hayatınızı ve sizi etkileyecek.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

4- Günlük tutun

Her konudaki hislerinizi bir günlüğe yazın. Bu, yargılanıyor, birine şikayet ediyor veya övünüyor hissine kapılmadan, en derin duygularınızı ifade etmenize yardımcı olacaktır. Çoğu insan günlük tutmanın gücünü hafife alır ama fikirlerini kağıt üzerinde görmek insana daha iyi bir perspektif kazandırır.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

5- İlgi duyduğunuz şeylere yatırım yapın

Herkesin ilgi duyduğu şeyler vardır ve eğer bunlara yatırım yaparsanız, keşfetmediğiniz yeteneklerinizi gün yüzüne çıkarabilirsiniz. Yoga’ya ilgiliyseniz bir yoga kursuna yazılın. Bir şeyi öğrenmeye ilgi duyuyorsanız, o şey üzerine part-time çalışın. İlgi alanlarınızı keşfetmek harika bir tecrübe olacak ve bunlara yatırım yapmak, aslında kendinize yatırım yapmak!

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

6- Kendinizi aramaya vakit ayırın

Hayat meşguliyetlerle dolu ve genelde başarılarımıza ve kat ettiğimiz mesafeye dönüp bakmaya fırsat bulamıyoruz. Kendinizi aramanın en iyi yolu meditasyon, ama yazarak da bunu başarabilirsiniz. Bu, daha bilinçli ve kadirşinas olmanızı sağlar.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

7- Kendinizi aşın

Kendinizi aşın derken, sonuna kadar bastırın diyoruz. Kendinizi büyümeye zorlayın, korkularınızla yüzleşmeye zorlayın, asla yapmam dediğiniz şeyleri yapın. Kendiniz için belirlediğiniz limitleri aşmanız; korkunuzu ve kendi sınırlarınızı kaldırdığınızda yapamayacağınız bir şey olmadığını görmeniz açısından oldukça önemli. Kendinizi keşfetmek ve sandığınızdan daha güçlü olduğunuz idrak etmek için harika bir adım.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

8- Size doğru geleni yapın

Kafamızda, kendimizden olmayan, gerçekten doğru olduğuna inanmadan seçimler yapmamıza sebep olan, ufak bir ses vardır. Bu sesi dinleyin ve seçimlerinizi yaparken doğru olduğunu hissettiğiniz seçimi yapmaya özen gösterin. Toplumun ne diyeceği veya trendin ne olduğu önemli değil. Doğru hissettiğiniz şeye inanın ve arkasında durun.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

9- Değerlerinizi tanımlayın

Değerlerinizi bir kağıda yazın. Bu, sizin için neyin anlamlı olduğunu ve önceliklerinizin ne olduğunu belirlemenizde size yardımcı olacaktır. Değerleriniz, kim olduğunuzu belirler ve her daim değerlerinizin bilincinde olmanız gerek. Kesinlikle öz benliğinizi keşfetmenize yardım edecek ve kendinizi, gerçekten inandığınız şeylere tanıtacaktır.

iç benliğinizi keşfetmenin 10 çabuk ve kolay yolu

10- Kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayın

Her zaman kendiniz olun ve benliğiniz benimseyin, kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayın.

İç Benliğinizi Keşfetmenin 10 Çabuk ve Kolay Yolu

Bir Cevap Yazın