Kepek ciddi bir sağlık sorunu değil, sadece omuzlarınızdan temizlemeniz gereken kuru deri pulları ve bazen kaşıntılı bir saç derisi. Ama bazı insanlarda çok fazla olabiliyor ve çirkin görüntüye sebep olabiliyor. Kepeğin, her yetişkinde bulunabilen ve saç derisinde yaşayan bir maya veya mantar türünden ortaya çıktığı düşünülüyor.  Ama bazen bu mantar bazen aşırı üreyerek saç derisindeki hücrelerin çok çabuk büyümesine ve ölmesine yol açabiliyor, böylece kepek ortaya çıkıyor. Neyse ki, kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu var.

1. Çay ağacı yağı

Dermotologların önerdiği gibi, WebMD de az bir miktar çay ağacı yağını saç derisine uygulamanızı öneriyor. Bu yağ oldukça güçlü, bu yüzden dikkatli davranın ve herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, işlemi anında durdurun.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

2. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı neye iyi gelmez ki? İçeriğindeki anti-fungal bileşenler, kepeği yok eder ve kaşıntılı saç derisini nemlendirerek pürüzsüleştirir. Yağı saç derinize masaj ile uygulayın ve yarım saat bekledikten sonra tamamen yıkayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

Aloe vera

Yapılan araştırmalara göre aloe vera, kepekten ötürü kaşınan ve pul pul olan saç derisini rahatlatır. Bitkinin yaprağını keserek elde edebileceğiniz jeli kullanabileceğiniz gibi, satın alacağınız bir aloe vera jelini de kullanabilirsiniz, yalnız içerisinde istenmeyen kimyasallar olmadığına dikkat edin.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

4. Mantar üreten besin tüketiminizi azaltın

Vücut ve ruh sağlığınız için, şeker, şarap, bira, mayalı gıdalar, üzüm, karpuz ve kavun gibi besinleri tüketmemeniz gerekir. Çünkü bu tip besinler saç derinizde maya üretecek, dolayısıyla kepeğe neden olacaklardır.

5. Karbonat

Karbonat, binlerce kullanım alanı olan ev ürünlerinden biri. Dermatologlar haftada birkaç kere saçınızı ıslattıktan sonra karbonatla ovmanızı tavsiye ediyor. Saç derinizi irrite etmeden mantar ve bakteriyi etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı olur.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

6. Saç derisi masajı

Her gün beş ila on dakikalık bir saç derisi masajı saç derinize çok iyi gelecektir. Parmaklarınızın içiyle bastırıp küçük dairesel hareketlerle hareket ettirin. Parmaklarınızı saç derisinin üzerinde hareket ettirmek yerine, yeteri kadar baskı uygulayarak saç derisini ve kafatasının üzerindeki hafif kas katmanını da hareket ettirmeye çalışın. Etkili bir dolaşım sağlayacak ve harika bir his verecektir.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

7. Zeytinyağı

Zeytinyağı kepeğe karşı diğer ev çözümleri kadar etkili olmasa da geçici olarak saç derisini rahatlatmak ve mevcut kepekleri yok etmek için güzel bir yöntem. Zeytinyağını kepeğin yoğun olduğu bölgelere ekleyin ve bir saat kadar sonra saçınızı tarayın. Bu sadece geçici bir çözüm ve bu işlemi çok sık yapmamaya gayret edin, yoksa saçınız çok yağlanır.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

8. Stresinizi azaltın

Söylemesi yapmasından daha kolay ama depresyon ve anksiyete gibi, stresin de kepeği (akne ve egzama da) tetiklediği bilinen bir gerçek. Meditasyon ve egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz hatta ilaç takviyesi de alabilirsiniz. Yalnız ilaç takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

9. Sirke

Amerikan Huffington Post gazetesi, “şaç derisini su ile seyreltilmiş, sirke karışımı ile yıkamak derideki pH derecesini ciddi manada değiştirecek ve kepeğe sebep olan florayı dengeleyecektir.” diyen bir dermatoloğu alıntılamış.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

10. İlaç takviyesi

WebMD’ye göre işe yarayabilecek çeşitli ilaçlar var. İlk önce laktobasil veya bifidobakteriyum içeren probiyotik ile sindirim sisteminizdeki iyi huylu bakterileri güçlendirmeyi deneyin. Ayrıca balık yağı kapsüllerini deneyebilirsiniz, omega-3 yağ asitlerinin enflamasyonu önlediği biliniyor. B6, folik asit, B12 ve biyotin da faydalı olabilir ve eğer beslenmenizden yeteri kadar B vitamini alamıyorsanız, B-kompleks ilaçları da alabilirsiniz. Son olarak, WebMD, çinko ve selenyum desteği almanızı tavsiye ediyor. Bu mineraller pek çok kepeğe karşı şampuanda bulunuyor ve kepeği azaltmada etkili.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

Kepek sinir bozucu, çirkin ve bazen çok kaşırsanız cildinizi irrite edebilir, bu da acıya sebebiyet verebilir. Bir kepek şampuanı ve diğer kimyasal bazlı ürünleri alabilrisiniz; ama bu kimyasallar kafa derinizi irrite edebilir. Bu tür durumlarda yukarıdaki ev çözümlerini deneyebilirsiniz. Oldukça ucuz ve kolay elde edilebileceğiniz malzemeler, denemekte fayda var. Çözüme ulaşırsanız yorumlarda bildirmeyi unutmayın.

Kepeği ortadan kaldırmanın doğal ve güçlü 10 yolu

Çeviri: Furkan

Bir Cevap Yazın