Dikkat! her on kişiden dokuzunda D vitamini eksikliği var. Prof. Dr. Rüştü SerterTeknoloji çağındayız. Gün geçtikçe hayatımız kolaylaşıyor. Artık çok az hareket edip rahat yaşıyoruz. Bu hareketsiz yaşam tarzı son yüzyılda iyice arttığı için yeni yeni hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Buna bir de GDO’lu gıdalar eklenince sorunlar iyice büyüyor. D vitamini eksikliği de bunlardan bir tanesi.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüştü Serter bu konuda önemli açıklamalar yaptı.

Serter konuşmasında şu noktalara değindi;

  1. enlemin kuzeyinde olan ülkelerde güneş ışınlarının geliş açısı D vitamini ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalıyor. Bu nedenle ülkemizde bu sorunu yaşıyoruz.

Dikkat! her on kişiden dokuzunda D vitamini eksikliği var

D vitamini eksikliği depresyon gibi psikolojik sorunlara sebep olmasının yanı sıra yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlere de yol açmaktadır.

Somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi yağlı balık türleri ile yumurta sarısı, süt, brokoli, maydanoz gibi yiyecekler D vitamini yönünden zengindir. Ancak bu besinler tek başına gerekli D vitamini ihtiyacını karşılayamaz.

Dikkat! her on kişiden dokuzunda D vitamini eksikliği var

D vitamininde doğru doz alımı çok önemlidir. Bilinçsizce kullanılan yüksek doz D vitamini vücudumuz için zararlıdır. Bu nedenle D vitamini takviyesi doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.

Dikkat! her on kişiden dokuzunda D vitamini eksikliği var

Bir Cevap Yazın