Her zaman, sihirli bir hap gibi, vücudumuzun gelişmesine yardımcı olan ve tadı da iyi olan mükemmel yiyecekleri arıyoruz.

Ancak, mucize hapına ihtiyacımız yok. Çoğu zaman, aradığımız şey doğada zaten bulunabilir.

Bal, bunun en güzel örneğidir. Birkaç sağlıklı yararı olduğu biliniyor, ancak eminim ki, çoğunuz balın bedeninizi iyileştirmesine ve genel sağlığınızı iyileştirmesine yardımcı olabileceğini bilmiyordur.

Bunu okuduktan sonra, siz ve arkadaşlarınız günlük diyetinize bir kaşık dolusu bal eklemeyi isteyebilirsiniz.

İşte! Her gün bal yemeye başlarsanız bedeninize 8 şey olur.

Bal düzenli olarak tüketildiğinde içeridiği antioksidanlar, vitaminler ve proteinler sayesinde farklı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Buna ek olarak, balın antibakteriyel özellikleri cildin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Örneğin, birçok kişi harika hissettiren ve gerçekten işe yarayan “bal maskeleri” kullanıyor. Bal maskesi, hem sakinleştirici hem de keyifli bir deneyimdir.

Birkaç fazla kilo daha taşıyorsanız, çoğu doktor ve uzman, şeker alımınızı izlemenizi ve azaltmanızı önerir.

Bal, şekere mükemmel bir alternatif tatlandırıcıdır, çünkü kan şekeri seviyesini korur ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Bal, B6 vitamini, folik asit, C vitamini, demir, kalsiyum, sodyum, çinko, potasyum ve fosfor ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinen mineralleri içerir.

Araştırmalar ayrıca diyete şeker için bal eklemenin obez insanlardaki kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini de gösterdi.

Balın, hiç kolesterolü yok. Aslında, BBC Illinois Üniversitesi ve diğer araştırmalara göre baldaki vitamin ve minerallerin “kötü” kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini yazıyor.

Günlük bir doz bal, aynı zamanda kolestrolle mücadele ettiğine inanılan vücuttaki antioksidan bileşiklerin seviyesinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Araştırmalar, baldaki antioksidanların atardamarların tıkanmasını engelleyerek bir takım kalp rahatsızlığına karşı savaşmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bir çalışmada, 8-68 yaşları arasındaki 25 erkeğe bir bardak su içinde 4 yemek kaşığı bal karışımı verildi. Günlük antioksidanların kandaki düzeylerini yükselttiği ortaya çıktı.

Bal yemek, stresle mücadele ediyor gibi görünüyor – ancak hafızayı artırabileceğini de biliyor muydunuz?

2011 yılında yapılan bir araştırma, günde 1 çorba kaşığı bal yiyen menopoza sahip kadınların hafızalarında iyileşme olduğunu gösterdi.

Araştırmacı Matthew Brennecke’ye göre: bal,vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve bu da beyin fonksiyonu üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Bal, uykuya dalmakta zorlanan insanlara yardımcı olabilir. Şeker gibi bal da insülin artışına ve serotonin salınmasına neden olur: vücudumuzdaki ruh halimizi ve genel mutluluğumuzu geliştiren madde.

Seattle Sutton Sağlıklı Yeme’deki kıdemli deneysel uzman Rene Ficek’e göre “Vücut seratonini merotine ,uyku kalitesini ve uzunluğunu düzenleyen kimyasal bir bileşiğe dönüştürür”.

Balın antibakteriyel özelliği vardır.Bu yüzden birçok kişi, aç karnına bir kaşık bal yemenizi önerir.

Bu basit hüner, birçok çalışmaya göre gastrointestinal sistemle ilişkili çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, balın midenizdeki bakterilere karşı koyduğunu ve mukozadaki küçük yaraları iyileştirebildiğini göstermiştir.

Bazı insanlar balla bir bardak ılık sütün daha kolay uykuya dalmayı sağladığını söyler.

Ama buna inanmazsanız – araştırmacıları dinleyin.

Bir Hollanda çalışması, sadece sıcak sütün sakinleştirebileceğini ve uyku sorunlarıyla mücadelede yardımcı olabileceğini gösterdi. Bal aynı zamanda bu klasik tedavide önemli bir rol oynamaktadır – sütteki amino asit triptofanın çalışması için insüline ihtiyacı vardır. İnsülin vücuda tatlı bir şeyler yediğimizde yapılır – bu nedenle sıcak bardağınızdaki bir bardak bal sizin daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Bonus İpucu: Bal Ve Sarımsak

Sarımsak güçlü antiseptik ve iyileştirici özelliklere sahip başka bir güçlü bitkisel ilaçtır. Peki neden bu etkili maddeleri karıştırmayalım?

Bal ve sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyidir; bu yüzden soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korunmak için bu bal ve sarımsak ilacını kullanın!

Aşağıdaki maddelere ihtiyacınız olacak:

  • 3-4 diş sarımsak
  • Bir fincan  bal

Sarımsakları küçük parçalara kesin. Onları kavanoza koyun ve üzerlerine bal dökün. Kutuyu bir kapakla örtün ve karışımın birkaç gün süzülmesine izin verin. Her gün aç karnına bir kaşık yiyin ve vücudunuzu ve bağışıklık sisteminizi sadece birkaç gün sonra iyileştirin!

Sağlıkla Kalın!

Bir Cevap Yazın