Asırlardır kullanılan ve faydaları saymakla bitmeyen sarımsak, birçok ilaçta da aktif madde olarak başrol oynuyor. Sarımsağın kokusu her ne kadar güçlü olsa da dünya genelinde severek tüketilmektedir. Eski yıllarda sarımsak, hem yemeklere aroma katmak hem de zararlı böceklerden korunmak için tercih ediyordu. Hatta batıl inanç olarak şeytandan koruduğuna inananlar da vardı. Bu her ne kadar batıl inanç olsa da birçok kişi sarımsağın negatif enerjiyle savaşmaya yardımcı olduğuna inanıyor.

Sarımsak, başlı başına bir ilaç. Bir çok tıbbi özelliği içinde barındıran sarımsağın sağlığa olan yararları da saymakla bitmiyor. Hatta sarımsağı uyuyabilmek için kullananlar bile var. Şimdi sizlere sarımsağın hiç bilmediğiniz özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yastığınızın altına her gece bir diş sarımsak koymanızın bir terapi yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Çok eski bir sır olan bu yöntemden, özellikle uyumakta zorlananlar yararlanabilir.

Uzun yıllardan bu yana bu yöntem sayesinde uykuya dalmanın kolaylaştığı, uyku kalitesinin arttığı ve uykunun daha derin olduğu konuşuluyor.

Bu rahatlamaya neden olan ise sarımsağın içerisinde bulunan sülfüroz içerikler. Bu içerikler sarımsağın aroması ile birleşince uyku kalitesinin artmasını sağlıyor.

Sarımsak hakkında diğer bir inanış ise şeytanlara ve şeytani ruhlara karşı koruma kalkanı oluşturduğudur. Aslında sarımsağın doğal çinko içeriği nedeniyle bu algı oluşmuştur.

Her ne kadar ağır bir kokuya sahip olsa da ev içerisine ya da yastık altına konulduğunda birkaç gün içerisinde kokusuna alışmak mümkün. Hatta kokuyu hiç umursamayıp uykuyu düzenlediği için ona teşekkür edenler bile var.

Sarımsağın bilinmeyen bir diğer etkisi ise fiziksel performansı da arttırmasıdır. Gece yastığınızın altına koyarak uyuyacağınız sarımsak, ertesi gün için enerji toplamanızı da sağlar. Hatta bu terapiye destek olarak limon ile ya da limonsuz bir diş sarımsağı tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın