Vücutta bulunan benler konusunda uzmanlardan ciddi uyarılar geldi. Uzmanlar, vücutta bulunan benlerin kanser riski oluşturabileceğini dile getirerek, kanserin önüne geçilmesinde cildin ve bu benlerin analiz edilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Uzun yıllardan bu yana benler ve kanser arasında yakın ilişki olduğu gündemdeydi. İnsanlar da vücudundaki benleri tanımadığı için kanser korkusu yaşayabiliyordu. Uzmanlardan korkutan bir açıklama daha geldi. Benler, bazı nedenlerden ve etkenlerden dolayı kanserleşme eğilimi gösterebiliyor. Kanserin erken tanısında ise cildin ve benlerin periyodik olarak analiz edilmesi büyük önem taşıyor.

“GÜNEŞLENME KONUSUNDA DİKKAT EDİN”

Dermatoloji Uzmanı Dr. Zehra Doust, risk grupları ve ben türleri hakkında yaptığı açıklamada, cilt kanserine yakalanmamak için tavsiyelerde bulundu. Dr. Zehra Doust, özellikle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın bazı sonuçlar getirebileceğine değinerek, belirli saatlerde güneşe maruz kalmamak gerektiğini söyledi. Yaz aylarında güneşlenirken mutlaka güçlü koruyucular kullanmak gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Zehra Doust, ayrıca açık tenli kişilerin gözlük ve şapka da kullanması gerektiğini söyledi.

“BENLERİ KOPARTIP KANATMAYIN”

Dermatoloji Uzmanı Dr. Zehra Doust, vücutta bulunan benlerin kesinlikle darbe almaması gerektiğini belirterek, ayrıca benlerin kopartılıp kanatılmaması gerektiğine dikkat çekti. Belirli sürelerle benlerin muayene edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Zehra Doust, Dermatolog hekim tarafından mutlaka benlerin yılda bir kez incelenmesi gerektiğini söyledi.

BENLER KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dr. Zehra Doust, insan vücudundaki benler konusunda dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı. Vücutta iyi huylu benlere çok sık rastlamanın mümkün olduğunu söyleyen Dr. Zehra Doust, bu benlerin kahverengi, oval veya yuvarlak olduğunu söyledi. İyi huylu benlerin genel olarak birbirine benzediğini söyleyen Doust, ben ölçülerinde bazı durumlarda değişiklik olabileceğini söyledi.

BAZI İNSANLARDA RİSK DAHA FAZLA

Dr. Zehra Doust, benlerin iyi huylu olsalar bile en tehlikeli cilt kanserlerinden biri olan malign melanoma dönüşebildiğini belirterek, bazı insanlarda riskin daha fazla olduğunu söyledi. Cilt kanserlerinde sadece malign melanom türünün vücudun diğer bölgelerine hızla yayıldığını söyleyen Dr. Zehra Doust, bu nedenle periyodik  olarak benlerin takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

Bir Cevap Yazın